رتبه جهانی تولید ابریشم ایران

ایران هشتمین کشور تولید کننده ابریشم در جهان

اگر بخواهیم پر دوام ترین و درخشان ترین و ظریف ترین نخ جهان را معرفی کنیم بی شک باید از نخ ابریشمی یاد کنیم پارچه بافته شده از نخ ابریشم جز گران قیمت ترین پارچه هاست لباس های تهیه شده از پارچه ابریشم فاخر ترین نوع لباس ها میباشد. تولید ابریشم در ایران سابقه ای طولانی دارد و میتوان گفت که از دوران پیش از اسلام این پارچه ها در بم تولید میشده است .ابریشم کشی به روش مدرن را میتوان به دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار نسبت داد چرا که اولین کارخانه مدرن ابریشم کشی ایران در آن زمان افتتاح گردید.

ابریشم-پارس ردا

ابریشم انواع مختلفی دارد از جمله:

– دیبا : به لباس ابریشمی ساده رنگی گفته میشود
– پرنیان : به لباس های ابریشمی چند رنگ (هفت رنگ) گفته میشود
– پرند : مخصوص لباس های درباری ایرانیان بوده است

از ویژگی های بارز پارچه ابریشم میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

– وزن سبک
– در زمستان گرم و در تابستان خنک
– محکم ، ظاهری ظریف و لطیف

و همینطور مقاوم در برابر چروک و دارای براقیت و درخشندگی خاصی است. این پارچه ها از پارچه های تجملی به شمار می روند. در حال حاضر ایران با تولید ۱۲۰ تن ابریشم رتبه هشتم در جهان را به خود اختصاص داده است.

عدیل سروی رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت اشتغال کمیته امداد امام خمینی و معاونت امور دامی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: توسعه توتستان ها در اراضی شیبدار و مناطق مستعد و بهسازی و نوسازی توتستان ها ، تامین منابع مالی و تسهیلات برای احداث این باغات را در حمایت نوغانداری کشور پیگیری میکنیم.

به گفته ی ایشان : پرورش کرم ابریشم میتواند مواد اولیه مورد نیاز صنایع فرش بافی ، پزشکی ، نظامی و الکترونیک را تولید کند. در عین حال نیز میتواند باعث ایجاد اشتغال در روستاها و باعث درآمد نسبی خوبی برای مردم ایجاد کند.

۹۶ درصد پرورش کرم ابریشم در هفت استان کشور صورت میگیرد. استان گیلان با ۴۰ درصد ، خراسان رضوی با ۳۰ درصد به ترتیب رتبه های اول و دوم نوغانداری را به خود اختصاص داده اند. ۹۰ درصد تولید ابریشم جهان در کشور های آسیایی انجام میشود چین با تولید ۱۴۲ هزار تن در رتبه نخست و هند با تولید ۳۲ هزار تن در رتبه دوم جهان قرار دارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست اصلی