واردات پوشاک عمده قاچاق

هر ده هزار دلار کالای قاچاق موجب از بین رفتن یک فرصت شغلی میشود بنا بر آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پوشاک عمده قاچاق در کشور وجود دارد بغزیان کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه قاچاق پوشاک سازمان یافته است گفت :

شرایط فروش پوشاک عمده قاچاق اینگونه نیست که هر شخصی برای خود پوشاک قاچاق وارد و آن را بفروشد بلکه شبکه ای در این میان وجود دارد که به صورت گسترده ، این نوع پوشاک را توزیع میکند.

به گزارش مشرق نیوز : با این شرایط ردیابی سرمنشاء اصلی این قاچاق به راحتی قابل رد یابی است با دام گذاری اولیه در فروشگاه های عرضه کننده ، میتوان این موضوع را پیگیری کرد به گونه ای که اگر از آن ها سوال شود این کالا ها را از چه کسانی گرفته اند و این روال به ترتیب ادامه پیدا کند ، می توان به  شاخه اصلی دست پیدا کرد.

وی با اشاره اینکه ادامه دار شدن واردات پوشاک قاچاق نشان میدهد که اراده ای برای مبارزه با قاچاق نیست افزود :

یکی دیگر از راه های مبارزه با قاچاق پوشاک عمده به خصوص پوشاک برند خارجی که به صورت قارچ گونه در حال رشد است و با قیمت های بسیار گزافی به فروش می رسد این است که در مصرف با آن ها برخورد کرد. برای این کار سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه های مربوطه باید تشخیص دهند که این کالا ها قاچاق است به این ترتیب می توان آن ها را جمع آوری کرد. فروش اینگونه لباس ها در فروشگاه ها و یا مزون ها مخفی نیست یا اینکه خرید و فروش اینگونه پوشاک به صورت پنهانی صورت نمیگیرد که قابل مشاهده نباشد با کمی تلاش این معضل قابل حل خواهد بود.

 

مبارزه در زمان مصرف

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت :

مبارزه در زمان مصرف ، راهی است که بسیاری از کشور ها همچون ترکیه در پیش گرفته اند. به گونه ای که با مراجعه به درب فروشگاه ها و بررسی محصولاتشان ، قاچاق بودن یا نبودن آن ها را بررسی میکنند و اگر کالا قاچاق باشد ، فروشگاه پلمپ میشود.

بغزیان افزود:

این راهی است که کشور ترکیه و یا سایر کشور ها در پیش گرفته اند. در کشور ما نیز ردیابی کالاهای قاچاقی که به صورت عمده در حال پخش است ، به راحتی قابل حل خواهد بود. زمانی که نمیتوان در منشا با پوشاک قاچاق مبارزه کرد اما میتوان در مصرف این کار را انجام داد این کار در همه جای دنیا متداول است و روی مصرف آن کار میکنند.

فروش پوشاک فیک و تقلبی با نام برند اصلی 

برندپوشاک-پارس ردا

ایشان ادامه داد :

پوشاک های برند خارجی قاچاق که در پاساژ های کشور به فروش میرسند ، پوشاک فیک و تقلبی هستند اگر به شرکت آن برند زنگ بزنیم ، میفهمیم که اصلا به این شکل روی بازار ایران حساب باز نکرده اند و شک نکنید که شرکت مادر هیچ وقت حاضر به فروش پوشاک خود به این شیوه نیست.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت:

شرکت هایی هستند که از شرکت اصلی ، یک نمایندگی را در امارات ، ترکیه دبی و غیره اخذ کرده و از آنجا جنس دسته دوم و یا سوم مشابه پوشاک برند اصل را با این کالا ترکیب کرده و راهی بازار میکنند. قیمت پوشاک برند بسیار بالاتر از برندهای فیک و تقلبی است به گونه ای که حتی قیمت برخی از کیف های یک برند مطرح ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد و با احتساب دلار ۱۵ هزار تومانی قیمت این کالا ۱۵ میلیون میشود حال آنکه در کشور ما با قیمت ۴۵۰ هزار تومان به فروش میرسد.

بغزیان در پاسخ به این پرسش که علت اختلاف قیمت فروش پوشاک برند خارجی در داخل کشور و نمایندگی های خارجی آن ناشی از چیست ، بیان کرد:

این موضوع به خوبی نشان میدهد که اجناس عرضه شده در کشور ، از نوع فیک و تقلبی هستند. شک نکنید که قیمت برخی پوشاک برند اصل ، آنقدر بالاست که کمتر کسی توان خرید آن را دارد برخی از این پوشاک نیز در شهر های مختلف ایران دوخته میشود اما از آن جایی که وجود نام برند ایرانی بر روی آن ها ، خریدار کمتری را به خود جذب میکند نام برند های خارجی بر روی این پوشاک هک میشود.

احداث مراکز فروش برند ها

وی با اشاره به اینکه خود افراد قاچاقچی جمع شده و یک سری مراکز تجاری را احداث میکنند ، گفت :

بانک هم با این افراد مشارکت کرده و قرار این افراد بر آن شده تا این غرفه ها به فروش نرود و آن ها را اجاره دهد و شرط دیگرشان هم این است که باید حتما پوشاک برند خارجی در آن جا فروخته شود. اگرچه ادعا هایی وجود دارد که نمیتوان از فروش پوشاک برند خارجی جلوگیری کرد اما نباید برخورد با قاچاق این پوشاک را نادیده گرفت و باید آن ها را مصادره کرد و یا آتش زد. البته این برخورد باید بسیار جدی باشد نه آن که این پوشاک به عنوان اموال توفیقی ، موقوفه و غیره مجددا به بازار برگردند و در جایی دیگر به فروش برسند

اما تاثیر بد قاچاق پوشاک بر روی تولید پوشاک داخلی است این امر نه تنها هزینه های تولید را بالا میبرد بلکه مصرف کنندگان را از خرید پوشاک داخلی نیز منصرف میکنند با کاهش خرید از بازار تولید داخلی با کاهش توان تولیدکنندگان پوشاک عمده نیز مواجه میشویم که همین امر باعث رشد نرخ بیکاری جوانان و تعدیل نیروی واحد های تولیدی میشود.

نتیجه گیری :

در ایران بیش از ۹۹ درصد پوشاکی که به اسم برند اصل فروخته میشود تقلبی و فیک است پوشاک خارجی موجود در بازار اکثرا از مبادی قاچاق وارد کشور میشوند و یکی از راه های مبارزه با این امر پلمپ فروشگاه های فروش پوشاک قاچاق است ورود پوشاک عمده قاچاق به بازرا داخلی باعث تعطیلی بسیاری از کارگاه های تولیدی پوشاک شده است که همین امر بیکاری بسیاری از فعالان این صنعت را رقم زده.

فهرست اصلی